İK profesyonelleri mülakat öncesi bu soruları yanıtlıyor mu?

İş dünyası gün geçtikçe ürün ve hizmetten çok insana yapılan yatırımın daha önemli olduğu bir atmosfere dönüşüyor. Bu atmosferde başta global şirketler olmak üzere tüm kurumlar rekabet avantajı sağlamak adına doğru yeteneği bulmak ve elde tutmak zorunda. Assessment Systems; bu ortamda doğru insan kaynağına ulaşmak isteyen yöneticilere özel ipuçlarını ve İK uzmanının işe alımdan önce cevaplaması gereken 10 kritik soruyu paylaşıyor.

Doğru çalışanı bulmak, şirketlerin piyasadaki rekabet gücünü artıran en önemli etkenlerden biri. Günümüzde herkes doğru yeteneğin peşinde olsa da, yeteneğe rastlamak o kadar da kolay değil. Kısıtlı zaman içinde doğru çalışanı bulmak en zorlu gündem maddelerinden biri olarak kurumların karşısında duruyor.

Bunun yanı sıra şirketler hem işgücü devir oranını azaltmak hem de çalışanların performansını artırmak için çalıştığı kurumu sahiplenen çalışanlar yaratmak istiyor. Birçoğunun aklındaki soru ise bunu nasıl yapacakları. Çalışan bağlılığı yaratmak için adayın adil, objektif, bilimsel ve profesyonel bir değerlendirme sürecinden geçtiğini algılaması çok önemli.

İnsan Kaynakları profesyonelleri ise doğru yeteneği en hızlı şekilde bulmak istiyor. Ancak pozisyona en uygun adayı bulmaya ve çalışan bağlılığı yaratmaya yardım edecek ölçme ve değerlendirme süreçleriyle pozisyonun doldurulması için verilen süre birbiriyle ters orantılı. İK profesyonellerine bu çelişkiyi çözme konusunda yardımcı olacak en önemli püf noktası ise işe alım süreci öncesi yapılacak ön değerlendirmeler.

Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç, doğru çalışanı bulmak ve çalışanda bağlılık yaratmak isteyen yöneticilerin işe alım sürecini başlatmadan önce mutlaka cevaplaması gereken 10 soruyu aşağıdaki gibi sıralıyor:

  • Aradığım kişide hangi niteliklerin (deneyim, eğitim, yabancı dil, teknik bilgi vs.) olmasını istiyorum?
  • İstediğim nitelikler o iş için ne seviyede gerekli?
  • Aday iş tanımının neresinde sahip olduğu nitelikleri kullanacak?
  • Çalıştığım kurumun ve adayın vizyonunu biliyor muyum?
  • Adayın vizyonu ile şirketin vizyonu birbirini nasıl destekleyecek?
  • Adaydan takım çalışmasına uyum sağlayabilmesi için hangi kişilik özelliklerine sahip olmasını bekliyorum?
  • Adayın görevini başarılı şekilde gerçekleştirebilmesi için hangi yetkinliklerinin güçlü olmasını bekliyorum?
  • Adayın değerleri ile şirketin değerleri ne kadar uyumlu?
  • Şirketin kaynakları adayın beklentilerini karşılayabiliyor mu?
  • Beğendiğim adayın işe başlayabileceği tarih benim için uygun mu?